Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Partnerzy

Filmy
Dokumenty
Kalendarz
Linki

 

Historia

Historia Klubu

    Historia powstania Kolskiego Klubu Sportów Walki rozpoczyna się w roku 1992, kiedy to Krzysztof  Wojewoda po wieloletnich treningach w Konińskim Klubie Kyokushin Karate, postanawia rozpowszechnić ten pełnokontaktowy styl walki na terenie kolskim i organizuje nabór do sekcji karate Kyokushin. Od tego czasu rozpoczynają się systematyczne zajęcia treningowe, starty w zawodach, szkoleniach i sesjach egzaminacyjnych w ramach klubu konińskiego. W 1996 roku, Klub wstępuje do Stowarzyszenia i Unii Oyama Karate w Polsce i rozpoczyna szkolenie w dyscyplinie Oyama Karate. W 2005 roku Krzysztof Wojewoda uzyskuje uprawnienia instruktorskie muaythai i poszerza działalność o tę sztukę walki, tworząc nową sekcję. W roku 2007 powstaje grupa założycielska, która rejestruje stowarzyszenie kultury fizycznej pod nazwą Kolski Klub Sportów Walki, umożliwaiając zawodnikom startującym dotąd pod szyldem Konina, reprezentowanie barw Koła. Obecnie systematyczne zajęcia sportowe i rekreacyjne odbywają się w dwóch dyscyplinach sportowych: Oyama Karate i Muaythai. Klub jest również organizatorem letnich obozów sportowo- rekreacyjnych, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzieci, młodzież i dorośli trenujacy w klubie mogą dokonać wyboru, czy chcą ćwiczyć by stać się mistrzami sztuk walki, wystarczy im podniesienie na wyższy poziom swojej sprawności fizycznej, czy też potraktować zajęcia jako odskocznie od codziennego życia, w atmosferze dyscypliny i wzajemnego poszanowania współćwiczących. Dzięki nowoczesnym metodom treningowym na sali zjawia się coraz więcej adeptów tego sportu.
W zajęciach udział bierze grupa ćwiczących, w przedziale wiekowym od 5 – 40 lat, około 90% z nich to dzieci i młodzież, którzy poprzez trening uczą się dyscypliny i poszanowania starszych, a przede wszystkim wiary w siebie. Metody zajęć z najmłodszymi są sprawdzone i bezpieczne oraz dostosowane do ich możliwości psychicznych i fizycznych.
Całość zajęć odbywa się pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów:
Krzysztofa Wojewody/4 dan/ i Pawła Rakowskiego/2 Kyu/, którym asystują wychowankowie klubu z wieloletnim stażem.
Podczas swojej działalności klub dochował się wielu medalistów turniejów ogólnopolskich, pucharów i mistrzostw Polski, które zdobywali:
Magda Maćczak, Nina Kropidłowska, Adrianna Kowalska, Karolina Zielińska, Adriana Wojewoda, Arkadiusz Wojewoda, Robert Budny, Mikołaj Michalak, Mateusz Zieliński, Sebastian Kaczorowski, a Krzysztof Wojewoda reprezentował barwy polskiego Oyama Karate na Mistrzostwach Europy w Belgii i na turniejach w Holandii.
Klub jest członkiem :
- Polskiej Federacji Karate
- OYAMA  Polskiej Federacji Karate
- OYAMA International Karate Federation
- Word Kanreikai Karate

 

Styl OYAMA i jego twórca"Studiowanie karate jest jak wspinanie się na wysoką górę. Życie również przypomina wspinaczkę. Ważne jest żeby wytrwale próbować dotrzeć na sam szczyt. Kiedy już się go osiągnie można wiele dostrzec i zrozumieć. Stojąc u podnóża góry można tylko podziwiać jej szczyt."

    Twórcą naszego stylu jest Wielki Mistrz Shigeru OYAMA, 10 dan - legenda światowego karate. Urodził się w Japonii 07.07.1935 r. W wieku 10 lat rozpoczął treningi karate pod okiem nieżyjącego już Masutatsu Oyamy (ówczesnego szefa Kyokushin Karate) i stał się największym shihan w organizacji Kyokushin. W 1967 roku mistrz wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych ,aby rozwijać i popularyzować Karate na kontynencie amerykańskim. W połowie lat 80-tych S. Oyama opuszcza szeregi organizacji kyokushin z powodu braku zreformowania przez Masutatsu Oyamę metod treningowych i technik kyokushin karate.
Po kilkudziesięciu latach praktyki i studiów nad dalekowschodnimi systemami walki stworzył neoklasyczną dyscyplinę, opartą z jednej strony na japońskiej tradycji karate, z drugiej strony na najbardziej skutecznych i sprawdzonych formach walki. Shigeru Oyama w ciągu swojej kariery zasłynął m.in.: zwycięskimi pełnokontaktowymi walkami ze 100 kolejnymi czarnymi pasami, pokazami łamania kantem dłoni stosów bloków lodowych, a także demonstracjami zbijania gołymi rękami klingi ostrego miecza samurajskiego w chwili zadawanego cięcia. Soshu Oyama szkolił wielu aktualnych liderów międzynarodowych organizacji karate oraz zdobywców mistrzostw świata i kontynentów. 

Jak twierdzi, bardzo dużo uczy się od swoich uczniów i współpracowników. Nie szuka władzy ani taniej popularności. Raczej stroni od polityki, ale w najważniejszych sprawach dla kontaktowego karate w świecie jego opinia - jako najwybitniejszego ucznia zmarłego Masutatsu Oyamy - ma ogromne znaczenie. Jest autorem wielu filmów szkoleniowych oraz książek, m.in. znakomitej pozycji "Perfect Karate".    Styl OYAMA jest rozwijany pod kątem sztuki i samoobrony oraz wielo konkurencyjnej dyscypliny sportowej. Shigeru Oyama odrzucił doktrynę walki wzięta z Goyu-ryu i Kyokushin, wprowadzając szybkie przemieszczanie się, wyprzedzanie ataku przeciwnika i zejścia z linii ciosu wraz z równoczesnym kontratakiem. Takiej filozofii walki podporządkował cały system szkolenia. Zmienił niektóre bloki, uderzenia oraz formy, rozwinął pracę nóg i położył duży nacisk na rotacyjną pracę ciała.
Nowe autorskie kihon kata stanowią pomost pomiędzy uczeniem podstaw a realną walką. W połączeniu z zaawansowanymi ponad stylowymi formami, uznanymi za klasykę karate, jak np. Seienchin czy Kanku-dai, tworzą reprezentatywny obraz kształtowania się kontaktowego karate na przełomie XX i XXI wieku.  Zaawansowani karateka praktykują także oryginalne formy z bronią (Bo, Tonfa i Sai). Kata jak i układy z kobudo są również prezentowane w ramach współzawodnictwa sportowego. Są przedmiotem studiów, praktyki oraz jednym z najważniejszych czynników pozwalających pojmować styl Oyama jako sztukę walki oraz oryginalną dyscyplinę sportu.


 

W stylu Oyama obowiązuje autorski system szkolenia dzieci, dostosowany do ich możliwości psychicznych i fizycznych oraz oryginalny model szkolenia młodzieży i dorosłych. Stawia on w pierwszym rzędzie na praktyczne korzyści wynikające z uprawiania karate - dobre zdrowie, poczucie bezpieczeństwa oraz systematyczne kształtowanie charakteru ćwiczącego.

OYAMA KARATE W POLSCE

    Początek rozwoju Oyama Karate w Polsce związany jest z 1991 rokiem, kiedy to Jan Dyduch w imieniu grupy czołowych instruktorów i zawodników z Krakowa złożył na ręce Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy deklarację wstąpienia do Światowej Organizacji Oyama Karate (WOKO).
Styl OYAMA jako dyscyplina sportowa został zalegalizowany w Polsce w 1992 r. W tym samym roku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Oyama Karate w Polsce z siedzibą w Krakowie. W 1993 roku powołany został do życia związek sportowy, obecnie OYAMA Polska Federacja Karate (OYAMA PFK). Federacja skupia aktualnie przeszło 50 klubów sportowych, w których trenuje około 6 000 osób pod okiem licencjonowanych szkoleniowców. OYAMA PFK systematycznie kształci trenerów, instruktorów, sędziów i zawodników. W latach 1992-2010 około 350 Polaków otrzymało z rąk twórcy dyscypliny- Soshu Shigeru Oyamy 10 dan około 530 nominacji na różne stopnie mistrzowskie. Co roku, Związek organizuje międzynarodowe oraz ogólnopolskie seminaria i mityngi sportowo-szkoleniowe. Polska organizacja Oyama karate systematycznie rozwija rywalizację sportową od 1996 roku, w której biorą udział dzieci, juniorzy i seniorzy obojga płci. Rozgrywane są ogólnopolskie zawody o randze mistrzostw Polski i Pucharu Polski oraz liczne turnieje regionalne. Najlepsi polscy zawodnicy startują w międzynarodowych zawodach sportowych z mistrzostwami świata i Europy włącznie.
Po tym jak Soshu Shigeru Oyama zamknął Centralne Dojo w Nowym Jorku i przestał pełnić funkcję dyrektora World Oyama Karate Organization, polska organizacja Oyama karate zrezygnowała z przynależności do WOKO i przystąpiła do OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation), działającej pod jego patronatem. W 2005 roku, polskie kluby dodatkowo stowarzyszyły się ze Światową Organizacją Kanreikai Karate (ang. World Kanreikai Karate), zajmującą się promocją sportowego karate na arenie międzynarodowej.

HANSHI JAN DYDUCH - 8 DAN

    Założycielem i liderem Polskiej Organizacji Oyama Karate jest Jan Dyduch z Krakowa ( ur. 24.01.1956 r.). Karate zaczął uprawiać od 1974 roku w Krakowskim Klubie Karate Kyokushinkai. W 1975 roku jako Reprezentant Polski wziął udział w I Otwartych Mistrzostwach Świata Karate kyokushin w Japoni. Za swoją postawę otrzymał w Tokio od Kancho Masutatsu Oyamy nagrodę specjalną. Rok później został Mistrzem Polski Karate Kyokushin w kategorii ciężkiej i zdobył złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushinkai "O Puchar Wawelskiego Smoka". W 1977 roku , po powrocie z Indii i Afganistanu zakończył karierę zawodniczą i rozpoczął działalność szkoleniową w Krakowie. W 1980 roku zdał z wyróżnieniem egzamin na stopień mistrzowski 1 dan a w 1983 roku na 2 dan Kyokushin karate. W tym okresie pełnił także wysokie funkcje organizacyjne w Kyokushinkai Karate będąc m.in. Przewodniczącym Komisji Kyokushinkai Polskiego Związku Karate i Prezesem Krakowskiego Klubu Karate. W 1985-86 oraz 1990 przebywał i trenował w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku nawiązał kontakt z Wielkim Mistrzem Soshu Shigeru Oyamą, 10 dan, decydując się na odejście z IKO Kyokushin. Od 1991 roku stał się animatorem Oyama Karate w Polsce. W 1992 w Holandii zdał test weryfikacyjny na 2 dan a następnie egzamin na stopień mistrzowski 3 dan. W 1994 roku zdał egzamin na 4 dan. W 1997 roku został promowany na stopień mistrzowski 5 dan i otrzymał tytuł shihan. W 2001 roku w dowód uznania dla osobistych, wysokich umiejętności technicznych i szkoleniowych, sukcesów sportowych i organizacyjnych w Polsce i na arenie międzynarodowej Shihan Jan Dyduch, otrzymał nominację na stopień 6 dan z rąk Prezydenta WOKO - Soshu Oyamy, natomiast w roku 2004 został nominowany na 7 dan. W 2010 roku Shihan Jan Dyduch został nominowany na stopień mistrzowski 8 dan otrzymując również tytuł Hanshi.


    W czasie Międzynarodowego Seminarium Szkoleniowo-Kwalifikacyjnego OYAMA IKF w Sankt Petersburgu w Rosji, Wielki Mistrz Shigeru Oyama 10 dan nadał Janowi Dyduchowi stopień mistrzowski 8 dan oraz tytuł Hanshi, w uznaniu dla jego wysokich kwalifikacji technicznych, jak również sukcesów sportowych, szkoleniowych i organizacyjnych na arenie międzynarodowej.


Strona główna |Archiwum |Treningi |Galeria |Historia |Kontakt
Copyright © KKSWDzisiaj odwiedziło Nas: 6 osób Wczoraj odwiedziło Nas: 41 osób łącznie odwiedziło Nas: 114736 osób (od 19.12.2011r.)