Kolski Klub Sportów Walki

oyama karate - kickboxing

OYAMA IKF PZKB_logo
Bird

Otwarty Puchar Europy OYAMA IKF i XX Otwarte Mistrzostwa Polski OYAMA PFK

 W dniach 23-24 maja 2015 roku, reprezentacja naszego Klubu gościła w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto” w Wieliczce, aby wziąć udział w Otwartym Pucharze Europy OYAMA IKF i XX Otwartych Mistrzostwach Polski OYAMA PFK w konkurencjach: Kata, Knockdown, Semi-knockdown.

Patronat nad imprezą w której wystartowało przeszło 500 zawodników, objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka - Pan Artur Kozioł oraz Prezes OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate - Jan Dyduch (8 dan). Organizatorem zawodów, była OYAMA Polska Federacja Karate oraz Wielicki Klub Sportowy OYAMA z Sensei Jarosławem Hebdą 3 dan na czele. W PE udział wzięli goście z Kanady, USA, Indii, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Niemiec, Estonii, Francji, Węgier, Belgii, Holandii, Czech, Norwegii, Danii i Wielkiej Brytanii, reprezentujący style karate: Oyama, Kanreikai, Kyokushin-Tezuka Group, Shinkyokushin, Kyokushin Matsushima, Kyokushin IFK i Kenshikai. Sędzią Głównym Pucharu Europy był Shihan Paweł Pajdak 5 dan (Sosnowiec). W zawodach udział wzięli także: Dyrektor OYAMA IKF ds. szkoleniowych- Shihan Andrzej Pierzchała 6 dan (Kraków) oraz Dyrektor OYAMA IKF ds. sportowych- Shihan Igor Gubaydulin 5 dan (Rosja).
Barwy naszego Klubu reprezentowali: Janiak Joanna /semi-knockdown/, Arkadiusz Wojewoda /semi-knockdown i kata/, Karol Łukaski /knockdown/, sensei Krzysztof Wojewoda /sędzia boczny/, Mikołaj Michalak /trener/,  oraz kierownik ekipy Marlena Wojewoda.
W sobotę rano, jako pierwszy z naszych zawodników zaprezentował się Arkadiusz Wojewoda. W ramach Pucharu Europy w konkurencji KATA OPEN, zmierzył się on z Kanadyjczykiem Antony Cordeiro reprezentantem stylu Kanrenkai. Niestety, doborowe grono sędziów międzynarodowych, które oceniało dowolnie wybrane przez zawodników formy, praktykowane w stylach Oyama, Kanreikai i Kyokushin, przyznało zwycięstwo zawodnikowi z kraju klonowego liścia. Turniej rozegrany został systemem pucharowym, więc udział w nim naszego zawodnik musiał zakończyć się na tym etapie.
Tego samego dnia po południu, rozegrano pojedynki w najbardziej prestiżowej konkurencji knockdown. Odbyły się zawody Pucharu Europy i Otwartych Mistrzostw Polski. W tych drugich, w kategorii młodzieżowców wystartował sempai Karol Łukaski, który debiutował w roli zawodnika i to od razu na imprezie tak wysokiej rangi. W swoim pierwszym pojedynku pokonał on zawodnika z Warszawy i pewnie awansował do następnej rundy turnieju. Tam jednak stoczyć musiał zacięty bój z bardziej doświadczonym rywalem z Jeleniej Góry. Aby rozstrzygnąć walkę nie wystarczył regulaminowy czas 2 minut. W trakcie zarządzonej 2 minutowej dogrywki górę wzięła rutyna przeciwnika i marzenia o zdobyciu medalu Mistrzostw Polski przesunęły się w czasie. Pocieszające jest to, że przedstawiciel Jeleniej Góry nie przegrał żadnej walki, zdobywając tym samym tytuł Mistrza Polski.
W niedzielę po południu, odbyła się rywalizacja Juniorów i Juniorek (14-16 lat) oraz Juniorów Starszych (16-18 lat) obojga płci w licznie obsadzonej konkurencji Semi-knockdown. I tu czas przyszedł na starty Sempai Joanny Janiak i Arkadiusza Wojewody. Przeciwnikiem Arka był zawodnik z Kozienic, a Asi zawodniczka z Andrychowa. Obydwa pojedynki charakteryzowała duża zaciętość i wola walki. Żaden z zawodników nie odpuszczał ani na chwilę, co sprawiło kłopot składowi sędziowskiemu w wytypowaniu zwycięzcy. Po zarządzeniu dogrywek podjęli oni jednak werdykt niekorzystny dla naszych zawodników. Mimo porażek, wszyscy nasi zawodnicy wrócili do domów z pozytywnym nastawieniem, chęcią jeszcze większej pracy nad sobą i przeświadczeniem, że nie tylko mogą dorównać najlepszym zawodnikom, ale również z nimi wygrywać.
Tego samego zdania jest Sensei Wojewoda. Pełniąc rolę sędziego nie mógł prowadzić i obserwować walk swoich podopiecznych, ale dzięki zapisom wideo miał możliwość ich analizy. W jego opinii wszyscy zawalczyli na miarę swoich możliwości, a przebieg pojedynków i zdobyte doświadczenie dają nadzieję na lepsze wyniki w przyszłości.
Dziękujemy startującym za zacięte walki i życzymy powodzenia w następnych pojedynkach.  OSU!!