Kolski Klub Sportów Walki

oyama karate - kickboxing

OYAMA IKF PZKB_logo
Bird

XIX Mistrzostwa Polski Oyama Karate w Kumite

 XIX Mistrzostwa Polski Oyama Karate w Kumite

W dniach 12-13 kwietnia 2014 r. w Andrychowie odbyły się XIX Mistrzostwa Polski Oyama Karate. Organizatorem tej bardzo udanej imprezy był Małopolski Klub Karate z Sensei Jackiem Kasperkiem 4 dan na czele, współpracujący z Klubem Karate „Mawashi”, reprezentowanym przez Sensei Sebastiana Wacławskiego 2 dan. Mistrzostwa odbywały się pod patronatem Ambasady Japonii w Polsce, Miasta i Gminy Andrychów oraz Oyama Polskiej Federacji Karate. 
W pierwszym dniu Mistrzostw Polski rozegrano zawody w konkurencji LEKKI KONTAKT z udziałem przeszło 200 młodzików (10-12 lat) i juniorów młodszych (12-14 lat), oraz w konkurencji KNOCKDOWN, z udziałem 82 zawodniczek i zawodników w kategoriach wiekowych: młodzieżowców (18-22 lat), seniorów (22-35 lat) oraz seniorów starszych (powyżej 35 lat).
W godzinach wieczornych gospodarze zorganizowali uroczysty bankiet dla szefów ośrodków i sędziów
w oberży nowoczesnego kompleksu wypoczynkowo-turystycznego „Czarny Groń” w Rzykach koło Andrychowa.
Dla naszego Klubu ważniejszy był drugi dzień MP, w którym to swoje pojedynki  w konkurencji SEMI-KNOCKDOWN toczyło 147 juniorów (14-16 lat) i juniorów starszych (16-18) lat. Wśród nich znalazła się dwójka naszych reprezentantów - junior Arkadiusz Wojewoda i junior starszy Damian Święcicki, a towarzyszyli im kierownik drużyny Marlena Wojewoda i trener sensei Krzysztof Wojewoda, pełniący również w trakcie zawodów obowiązki sędziego bocznego.
 
Mimo, iż żadnemu z naszych zawodników nie udało się stanąć na podium,  to mogli oni wracać do domu z „podniesioną głową”. Oboje stoczyli bardzo ładne, zacięte i wyrównane walki stwarzając problem sędziom przy podejmowaniu decyzji o zwycięstwie. Sempai Damian w pierwszym pojedynku pokonał po dogrywce zawodnika z Krakowa, uległ jednak również po dogrywce w następnej walce przeciwnikowi z Brzeszcz, zajmując miejsce w przedziale 5-8.
Sempai Damian /niebieski kask/ w akcji
 
Bliżej podium znalazł się sempai Arkadiusz, który bronił brązowego medalu zdobytego w poprzednim roku. Pech chciał, że w pierwszej walce zmierzyć się musiał z kolegą, z klubu turkowskiego. Wykorzystując  jego chwilowy uraz nabyty w trakcie pojedynku, silnymi kopnięciami na udo doprowadził do zwycięstwa przed czasem, samemu jednak nabawiając się kontuzji nogi. Ze względu na korzystny dla niego układ tabeli startowej, wygrana ta pozwoliła mu znależć się w czwórce najlepszych i otworzyła drogę do walki o finał Mistrzostw Polski.
Sempai Arek przed walką
Kolejny etap to pojedynek z zawodnikiem z Jeleniej Góry.  Dwie minuty nieustannej wymiany ciosów i kopnięć - werdykt remis, potem minuta dogrywki w takim samym stylu - werdykt sędziów bocznych 2:2 i czekanie na decyzję sędziego maty. Niestety tym razem się nie udało, wygrał zawodnik z Jeleniej Góry. Przed Arkiem jeszcze jedna walka, o trzecie miejsce. Jednak ból kontuzjowanej nogi i zbyt krótki odstęp między walkami, nie pozwalający na odpoczynek wyczerpanemu organizmowi, wymusił decyzję o poddaniu jej.  I tutaj Arek wykazał duży chart ducha, prosząc w ostatniej chwili trenera o możliwość „podjęcia próby” pojedynku. Uzyskał zgodę i wyszedł na matę. Zmęczony organizm nie pozwolił jednak na podjęcie równej walki. Tym samym nie udało się obronić brązowego medalu i nasz zawodnik stanąl tuż za podium.
 
Serdecznie gratulujemy zawodnikom z nadzieją patrząc na ich przyszłe starty.
OSU !