Kolski Klub Sportów Walki

oyama karate - kickboxing

OYAMA IKF PZKB_logo
Bird

HISTORIA

Historia Klubu

Historia powstania KKSW ma swój początek w roku 1992. Wtedy to obecny instruktor Krzysztof Wojewoda trenujący od 1985 roku w Koninie, zorganizował na terenie Gminy Koło nabór do sekcji karate kyokushin. Od tego czasu rozpoczeły się systematyczne zajęcia szkoleniowe, lecz jeszcze w ramach klubu konińskiego. W 1996 roku Klub wstąpił do Stowarzyszenia i Unii Oyama Karate w Polsce i rozpoczął szkolenie w dyscyplinie oyama karate. W roku 2007 powstała grupa założycielska, która zarejestrowała stowarzyszenie kultury fizycznej pod nazwą Kolski Klub Sportów Walki, umożliwiając swoim zawodnikom reprezentowanie barw Koła. W roku 2015 Zarząd Klubu nawiązał współpracę z Polskim Związkiem Kickboxingu i poszerzył swoją ofertę szkoleniową o tę dyscyplinę sportu.Dzieci, młodzież i dorośli trenujący w klubie mogą dokonać wyboru, czy chcą ćwiczyć, by stać się mistrzami sztuk walki, wystarczy im podniesienie na wyższy poziom swojej sprawności fizycznej, czy też potraktować trening jako odskocznię od trudów codziennego życia. Podczas zajęć nasi adepci uczą się nie tylko technik walki, ale również dyscypliny i poszanowania starszych, a przede wszystkim wiary w siebie. Metody pracy z najmłodszymi są sprawdzone i bezpieczne oraz dostosowane do ich możliwości psychicznych i fizycznych.  Zajęcia odbywają się pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów, Krzysztofa Wojewody 4 dan i Arkadiusza Wojewody 1 kyu. W trakcie swojej działalności klub dochował się wielu medalistów turniejów ogólnopolskich, pucharów i mistrzostw Polski. Sensei Krzysztof Wojewoda reprezentował barwy polskiego oyama karate na Mistrzostwach Europy w Belgii i na turniejach w Holandii. Klub jest członkiem Oyama Polskiej Federacji Karate, Oyama International Karate Federation, oraz Polskiego Związku Kickboxingu.

Styl OYAMA i jego twórca

"Studiowanie karate jest jak wspinanie się na wysoką górę. Życie również przypomina wspinaczkę. Ważne jest żeby wytrwale próbować dotrzeć na sam szczyt. Kiedy już się go osiągnie można wiele dostrzec i zrozumieć. Stojąc u podnóża góry można tylko podziwiać jej szczyt."

Soshu Shigeru Oyama


 

Twórcą naszego stylu jest Wielki Mistrz Shigeru OYAMA, 10 dan (1935-2016) - legenda światowego karate. Po kilkudziesięciu latach praktyki i studiów nad dalekowschodnimi systemami walki stworzył neoklasyczną dyscyplinę, opartą z jednej strony na japońskiej tradycji karate, z drugiej strony na najbardziej skutecznych i sprawdzonych formach walki. Shigeru Oyama to jeden z największych mistrzów w historii kontaktowego karate w świecie. W ciągu swojej przeszło 70-letniej kariery zasłynął m.in.: zwycięskimi pełnokontaktowymi walkami ze 100 kolejnymi czarnymi pasami, pokazami łamania kantem dłoni stosów bloków lodowych, a także demonstracjami zbijania gołymi rękami klingi ostrego miecza samurajskiego w chwili zadawanego cięcia. Soshu Oyama szkolił wielu aktualnych liderów międzynarodowych organizacji karate oraz zdobywców mistrzostw świata i kontynentów. Jak podkreśla Hanshi Jan Dyduch: "Shigeru Oyama był przede wszystkim wspaniałym mistrzem i nauczycielem. Skromnym, pracowitym, cierpliwym i wyrozumiałym człowiekiem. Umiał nie tylko oceniać, ale także uważnie słuchać." Jak sam twierdził, bardzo dużo uczył się od swoich uczniów i współpracowników. Nie szukał władzy ani taniej popularności. Raczej stronił od polityki, ale w najważniejszych sprawach dla kontaktowego karate w świecie, jego opinia - jako najwybitniejszego ucznia zmarłego Masutatsu Oyamy - miała ogromne znaczenie. Był autorem wielu filmów szkoleniowych oraz książek, m.in. znakomitej pozycji "Perfect Karate".

Styl OYAMA jest rozwijany pod kątem sztuki i samoobrony oraz wielo konkurencyjnej dyscypliny sportowej. Shigeru Oyama odrzucił doktrynę walki wzięta z Goyu-ryu i Kyokushin, wprowadzając szybkie przemieszczanie się, wyprzedzanie ataku przeciwnika i zejścia z linii ciosu wraz z równoczesnym kontratakiem. Takiej filozofii walki podporządkował cały system szkolenia. Zmienił niektóre bloki, uderzenia oraz formy, rozwinął pracę nóg i położył duży nacisk na rotacyjną pracę ciała. Nowe autorskie kihon kata stanowią pomost pomiędzy uczeniem podstaw a realną walką. W połączeniu z zaawansowanymi ponad stylowymi formami, uznanymi za klasykę karate, jak np. Seienchin czy Kanku-dai, tworzą reprezentatywny obraz kształtowania się kontaktowego karate na przełomie XX i XXI wieku.  Zaawansowani karateka praktykują także oryginalne formy z bronią (Bo, Tonfa i Sai). Kata jak i układy z kobudo są również prezentowane w ramach współzawodnictwa sportowego. Są przedmiotem studiów, praktyki oraz jednym z najważniejszych czynników pozwalających pojmować styl Oyama jako sztukę walki oraz oryginalną dyscyplinę sportu. W stylu Oyama obowiązuje autorski system szkolenia dzieci, dostosowany do ich możliwości psychicznych i fizycznych oraz oryginalny model szkolenia młodzieży i dorosłych. Stawia on w pierwszym rzędzie na praktyczne korzyści wynikające z uprawiania karate - dobre zdrowie, poczucie bezpieczeństwa oraz systematyczne kształtowanie charakteru ćwiczącego.

Oyama Karate w Polsce

Początek rozwoju Oyama Karate w Polsce związany jest z 1991 rokiem, kiedy to Jan Dyduch w imieniu grupy czołowych instruktorów i zawodników Kyokushin z Krakowa złożył na ręce Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy deklarację wstąpienia do Światowej Organizacji Oyama Karate (WOKO). Styl OYAMA jako dyscyplina sportowa został zalegalizowany w Polsce w 1992 r. W tym samym roku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Oyama Karate w Polsce z siedzibą w Krakowie. W 1993 roku powołany został do życia związek sportowy, obecnie OYAMA Polska Federacja Karate (OYAMA PFK). Po tym jak Soshu Shigeru Oyama zamknął Centralne Dojo w Nowym Jorku i przestał pełnić funkcję dyrektora World Oyama Karate Organization, polska organizacja Oyama karate zrezygnowała z przynależności do WOKO i w 2004 r. przystąpiła do OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation), działającej pod jego patronatem. W latach 1992-2015 około 440 Polaków otrzymało z rąk twórcy dyscypliny- Soshu Shigeru Oyamy 10 dan około 650 nominacji na różne stopnie mistrzowskie. OYAMA Polska Federacja Karate skupia aktualnie przeszło 50 klubów sportowych, w których rocznie trenuje średnio ok. 7000 osób pod okiem licencjonowanych szkoleniowców. OYAMA PFK systematycznie kształci trenerów, instruktorów, sędziów i zawodników oraz wydaje liczne materiały dydaktyczne. Co roku, Związek organizuje międzynarodowe oraz ogólnopolskie seminaria i mityngi sportowo-szkoleniowe. Polska organizacja Oyama karate systematycznie rozwija rywalizację sportową od 1996 roku, w której biorą udział dzieci, juniorzy i seniorzy obojga płci. OYAMA PFK rozgrywa ogólnopolskie zawody o randze mistrzostw Polski i Pucharu Polski oraz liczne turnieje makroregionalne. Najlepsi polscy zawodnicy startują w międzynarodowych zawodach sportowych z mistrzostwami świata i Europy włącznie.

HANSHI JAN DYDUCH - 8 DAN


Założycielem i liderem Polskiej Organizacji Oyama Karate jest Jan Dyduch z Krakowa ( ur. 24.01.1956 r.). Karate zaczął uprawiać od 1974 roku w Krakowskim Klubie Karate Kyokushinkai. W 1975 roku jako Reprezentant Polski wziął udział w I Otwartych Mistrzostwach Świata Karate kyokushin w Japoni. Za swoją postawę otrzymał w Tokio od Kancho Masutatsu Oyamy nagrodę specjalną. Rok później został Mistrzem Polski Karate Kyokushin w kategorii ciężkiej i zdobył złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushinkai "O Puchar Wawelskiego Smoka". W 1977 roku , po powrocie z Indii i Afganistanu zakończył karierę zawodniczą i rozpoczął działalność szkoleniową w Krakowie. W 1980 roku zdał z wyróżnieniem egzamin na stopień mistrzowski 1 dan a w 1983 roku na 2 dan Kyokushin karate. W tym okresie pełnił także wysokie funkcje organizacyjne w Kyokushinkai Karate będąc m.in. Przewodniczącym Komisji Kyokushinkai Polskiego Związku Karate i Prezesem Krakowskiego Klubu Karate. W 1985-86 oraz 1990 przebywał i trenował w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku nawiązał kontakt z Wielkim Mistrzem Soshu Shigeru Oyamą, 10 dan, decydując się na odejście z IKO Kyokushin. Od 1991 roku stał się animatorem Oyama Karate w Polsce. W 1992 w Holandii zdał test weryfikacyjny na 2 dan a następnie egzamin na stopień mistrzowski 3 dan. W 1994 roku zdał egzamin na 4 dan. W 1997 roku został promowany na stopień mistrzowski 5 dan i otrzymał tytuł shihan. W 2001 roku w dowód uznania dla wysokich umiejętności technicznych i szkoleniowych, sukcesów sportowych i organizacyjnych w Polsce i na arenie międzynarodowej Shihan Jan Dyduch, otrzymał nominację na stopień 6 dan z rąk Prezydenta WOKO - Soshu Oyamy, natomiast w roku 2004 został nominowany na 7 dan. W 2010 roku Shihan Jan Dyduch został nominowany na stopień mistrzowski 8 dan otrzymując również tytuł Hanshi.